Zaten.Org – Magazin Haberleri – Rüya Tabirleri – Yemek Tarifleri

Avrupa Birliği Ne Demektir ?

15.05.2019

1951 yılında 6 ülkenin ortak girişimleri ile Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ile kurulan daha sonra 25 Mart 1957 tarihinde imzalanan Roma Antlaşması’yla ortaya çıkan ve ilk adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan bu kuruluşun temelinde ekonomi yatar.

Avrupa Birliği’nin temel amacı birliğe üye olan ülkelerdeki vatandaşların hayat standardını arttırmak ve daha yaşanılabilir bir dünya sağlamayı hedefliyor.

MOBİL REKLAM ALANI

EKONOMİK VE SİYASİ ÖRGÜTLENME

Bunun yanı sıra ilerleyen zamanlarda AB büyük bir ticari güç halini aldı ve çevre kalkınma gibi konularda dünya lideri olma konumuna geldi.

Ekonomik ve siyasi bir örgütlenme olarak da tanımlanan bu birlik şuan itibariyle 28 ülkeden oluşuyor ve toplam nüfusu 500 milyondan fazla.

Avrupa Birliği nedir

AMACI

Birliğin kuruluşundaki amaç üye olan ülkelerin refah içerisinde yaşaması, ekonomik, sosyal ve politik alanlarda ortaklaşa bir tavır sergilemesi ve bu alanlarda iyileştirmelere yapılmasını amaçlıyor.

KURUCU ÜLKELER

Bu temeli atan ülkeler başta Fransa ve Batı Almanya olmak üzere Belçika, Lüksemburg, İtalya ve Hollanda’dır. AB’nin başkenti ise Bürksel’dir.

TÜRKİYE ADAY ÜLKE

Türkiye ise Avrupa Birliği’ne üye olmak için adaylık başvurusunu yapmış, henüz olumlu bir sonuç alamamıştır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

gaziantep escort